2019 State Shoot Winners!

Jack Harris

image4

Jack won

The Barbara & Marv Sims Perpetual Trophy

Chair Shooter Trophy

Event #7 / #9 Chair winner

Bob McLendon

image5

Bob receives the All Star Team award - Second Men's Team

 from Rusty Bunn

Bob Also won 1st place in a Buddy Backer!

Ace Federspiel

image6

Ace won

Event #5 Sub Junior

Event #6 Sub Junior

Event #7 Sub Junior

Event #8 Sub Junior

Event #10 Third Place

HAA Sub Junior Champion

1st place Sub Junior YES Scholarship winner

Michael Sargent

image7

Michael won

Out of State Singles Champion

1st place Junior YES Scholarship winner

Bruce Skelton & Brian James

image8

Buddy Backer Winners! 

Chester Carter

image9

Chester won

Event #4 Veteran Winner 

Event $5 Veteran Winner

Event #7 Veteran Winner

Out of State 1st Place HOA Champion

Hunter Haggard & Dad

image10

Hunter hit his first 25 this week.  His hat didn't look so good after it received the traditional shooting! 

Hunter won

Event #1 Sub Junior

Hunter Haggard

image11

Hunter's hat after the big 'hat shoot'! 

Kenmore

image12

We had a great contingent from the Kenmore Gun Club!  Thank you all for attending!!

Tim Hodges

image13

Tim won

 Event #1Veteran Singles Champion

Event #7/#9 Singles AA Runner up 

Event #8 AA Doubles Champion

HAA Veteran Champion

Chuck & Fran Dederick Perpetual Trophy in

High All Around Veteran

Ron Hull

image14

Ron won 

Event#7/#9 Singles Elder Winner

Event #8 Doubles Elder Winner

Elder HAA Champion

Event #8 Singles Elder Trophy

Won 2nd Place in a Buddy Backer

Buck Buchanan

image15

Buck won 

Event #7/#9 D Class Singles Winner

Andrew Gough

image16

Andrew received his All Star Team Award from Rusty Bunn

Meryn Stewart

image17

Meryn won

Junior YES Scholarship 2nd place

Event #3 Runner Up

Event #6 Handicap Champion

Championship Singles Class B winner

Ladies Handicap Champion

Gary & Marlene Gasaway Perpetual 

Trophy: HAA Lady

Carmen Fenton Perpetual

Trophy: HOA Lady

Walt & Irene Davis Trophy:

High Singles/Handicap Lady

Jett Corbett

image18

Jett won

Sub-Junior YES Scholarship 2nd place

 Event #6 Sub Junior Winner

Event #10 - Sub Junior Winner

Jett Corbett, Dad, And John Abbott

image19

Jett won the

big prize in the Youth Raffle! 

Congratulations Jett and many thanks to John Abbott for his contribution

Greg Still & Rusty Bunn

image20

Gentlemen receive appreciation for Black Diamond Gun Club's donations

Donald Lint

image21

Donald won 

Event #8 Doubles Champion Veteran

Don Williamson

image22

Don won 

Out of State Singles 3rd Place Winner

Jennifer Klingele

image23

Jennifer won 

Event #7/#9 Singles Lady Winner

Event #8 Doubles Lady Winner

Event #10 Handicap Lady Runner Up

2018 All Star - Second Ladies Team


Ed Vormestrand

image24

Ed won 

Event #2 Champion 

Event #3 Senior Winner

Event #6 Senior Handicap Winner

Debbie Kelly

image25

Debbie won 

Event #7 / #9

Ladies Single Runner Up 

Daniel Blanc

image26

Daniel won 

Event #6 Junior Handicap winner

Jack Pennant

image27

Jack won 

Event #1 D Class Winner

Grant Lau

image28

Grant won 

Event #1 Senior Winner

Senior HAA Winner

Ben Grube Perpetual Trophy:

HAA Senior 

2018 All Star Senior Team winner

Gage Wade Huber

image29

Gage won 

Event #3 Junior Handicap winner

Event #4 AA Doubles Champion

Event #5 AA Singles Champion

Event #7/#9 Junior Singles Winner

Event #8 Doubles Runner Up

Event #10 Junior Handicap Winner

AA HOA Champion

AA HAA Champion


Greg Miner

image30

Greg won 

Event #2 Senior Handicap Winner

Event #4 Senior Doubles Winner

Event #7/#9 Senior Singles Winner

Event #8 Senior Doubles Winner


James Klingele

image31

James won 

Event #8 B Class Runner Up 


Brayden Lee-Hines

image32

Brayden won 

Event #1Singles Junior Winner

#4 Doubles Junior Winner

Event #5 Singles A Class Winner

#8 Junior Doubles Winner

HAA Junior Champion

Won 2nd place in a Buddy Backer

2018 All Stars First Junior Team Award

Mike Elke Perpetual Award for HAA Junior Winner


Doug Reimers

image33

Doug won

 Event #2 Handicap Runner Up

Bob Wyzenbeek

image34

Bob won 

Event #1 Singles C Class Winner

Event #7/#9 Singles C Class Winner

James and Jennifer Klingele

image35

James & Jennifer won the 

Husband / Wife Trophy

Alexandra Alsteen

image36

Alexandra won 

Event #2 Sub Junior Winner

Event #4 Sub Junior Winner

John Adams

image37

John won 

Event #7/#9 Out of State Singles Runner Up

Event #8 Doubles Out of State Winner

Out of State HAA Champion

Cliff Nelson

image38

Cliff won 

Event #8 A Class Doubles Runner Up 

HAA Class D Winner

Cody Ballard

image39

Cody won

Event #4 C Class Doubles Winner

Second Place Buddy Backer winner

Ken Evans

image40

Ken won 

Event #7/#9 Class A Singles Winer

Kevin Barrows

image41

Kevin won

Event #7/#9  Singles D Class Runner Up

HOA D Class Winner

Scott Moore

image42

Scott won 

Event #8 Doubles AA Runner Up Winner

Event #10 Handicap 6th Place Winner

HAA Class AA Winner

Lynn Wilkins

image43

Lynn won

Event #10 Senior Handicap Winner

Black Diamond Team

image44

Winning Team this year

 from Black Diamond Gun Club:

Jon Thompson, Rusty Bunn, James Klingele, & Kevin Barrows

Jess Matthews

image45

Jess won 

Event #7/#9 Singles C Class Runner Up Winner

John Mullins

image46

John won 

Event #7/#9 Singles Champion

Event #8 Doubles Champion

Event #10 Handicap Seventh Place Winner

HOA Champion

HAA Champion

Josh Tiegs

image47

Josh won

Event #10 Handicap 5th Place Winner

Greg Stewart

image48

Greg won 

Event #3 Sub Junior Winner

Melinda Santillie

image49

Melinda won

Event #1 Singles Lady Winner

Event #2 Handicap Lady Winner

Event #4 Doubles Lady Winner

L. A. Taylor

image50

L. A. won

Event #5 Singles B Class Winner

Event #8 Out of State Doubles Runner up

Madison Cheyney

image51

Madison won

Event #10 Handicap Champion


Robert Faliski

image52

Robert won

Event #3 Handicap Veteran winner 


Richard Evans

image53

Richard won

Event #4 Doubles A Class Winner

Event #6 Handicap Runner Up

HOA Class A Winner

2018 All Star Veteran Team

Shawn Kuhns

image54

Shawn won

Event #4 Doubles D Class Winner

Event #8 Doubles D Class Winner

Don Davies

image55

Don won

Event #5 Singles D Class Winner


Joel Ball

image56

Joel won

Event #6 Handicap Veteran Winner

Rodger Tiegs

image57

Rodger won

Event #1Singles B Class Winner

Event #7/#9 Singles B Class Runner Up

Event #8 Doubles A Class Winner

HAA Class B Winner

HOA Class B Winner

Buddy Backer 2nd place winner